Miofascialna bolečina je mišična bolečina, ki jo izzovejo hipersenzitivne sprožitvene (trigger) točke v mišicah. Njihov nastanek ni povsem pojasnjen. Sprožitvene točke so sestavljene iz skupine aktiviranih motoričnih enot v mišici, ki se ob palpaciji kažejo kot boleči, čvrsti vozliči. Prisotnost teh točk je izvor kronične globoke bolečine, ki lahko izzove centralni ekscitatorni učinek. Ta povzroči vzdraženje konvergentnih aferentnih internevronov, kar ima za posledico prenešeno bolečino. Simptomatika prenešene bolečine je precej raznovrstna in se kaže v različnih oblikah ter lokalizacijah glavobola. Diagnostiko miofascialne bolečine pogosto oteži dejstvo, da bolniki večjih težav na mestih sprožitvenih točk ne občutijo in navajajo.
Klinični pregled bolnika s sumom na miofascialno bolečino mora vključevati natančen pregled treh mišic: zatilnega dela okcipitofrontalne mišice, trapeciusne in sternokleidomastoidne mišice:
Nezdravljene sprožitvene točke v mišicah lahko postanejo latentne in dalj časa ne povzročajo nobenih težav. Ponovno se lahko aktivirajo s prekomerno fizično aktivnostjo, stresom in tudi respiratornimi vnetji. Ob ponovni aktivaciji se glavobol zopet pojavi. Pogosto bolniki navajaj ponavljajoče popoldanske glavobole po stresnem dnevu.
Sprožitvene točke zdravimo z masažo ohlajene mišice in njenim raztezanjem. Prizadeti del mišice lahko tudi masiramo z ledom. Če to ne pomaga, lahko poskusimo sprožitvene točke odpraviti s tehniko zbadanja iglic »dry needling« (slika spodaj). Uporabimo podobne tanke iglice kot za akupunkturo in jih več skupaj zabodemo v sprožitveno točko, kjer jih pustimo od 10 do 30 minut. Možna je tudi intenzivna masaža ob aplikaciji dolgo delujočega anestetika.
Miofascialna bolečina je pogosto spregledan izvor kroničnih glavobolov. Bolniki so najpogosteje neuspešno zdravljeni za atipično obrazno bolečino ali temporomandibularno disfunkcijo. V primerih nejasne klinične slike, kjer z osnovnim pregledom ne uspemo vzročno pojasniti simptomov, moramo pomisliti na prenešeno bolečino in z usmerjeno palpacijo tipičnih predelov sprožitvenih točk izključiti tudi možnost miofascialne bolečine.
Dodatna literatura:
Za pravilno delovanje tega spletišča se včasih na vašo napravo naložijo majhne podatkovne datoteke, imenovane piškotki. Sistemski piškotki, ki so nujni za delovanje, so že dovoljeni. Vaša izbira pa je, da dovolite ali zavrnete piškotke analitike in trženja, ki nudijo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejšo uporabo strani in prikaz ponudbe, ki je relevantna za vas. Več o piškotkih.