Indikacije za odstranitev zob so odvisne od številnih dejavnikov. Ob zobobolu ljudje pogosto pomislijo na ekstrakcijo, a sama bolečina nikakor ne sme upravičevati odstranitve zoba. Smiselnost njegovega ohranjanja v ustni votlini mora pretehtati zobozdravnik v skladu z:
- lokalnim stanjem zoba (simptomatika, videz zoba, rentgenska diagnostika),
- splošnim zdravstvenim stanjem (imunokompromitiranost, izključevanje vnetnih žarišč),
- protetičnim načrtom.
- Lokalna stanja zoba, ki zahtevajo ekstrakcijo:
- Napredovali karies, ki sega pod alveolarni kostni rob. V posameznih primerih s kirurškim podaljšanjem klinične krone lahko rešimo tudi takšne zobe.
- Neozdravljiv bolezenski proces v korenini in kosti okrog njenega vrška (apikalno). Uspešnost endodontskega – koreninskega zdravljenja je precej odvisna od izkušenj terapevta, pri čemer zahtevnejše primere zdravijo specialisti za zobne bolezni s pomočjo mikroskopa in posebnega instrumentarija. Na uspešnost zdravljenja vplivajo tudi lokalni dejavniki, kot so morfologija koreninskega sistema (zavitost korenine, razvejanost kanalov, njihovo število in morebitna neprehodnost), zalomljeni endodontski instrumenti v kanalu, pulpoperiodontalne komunikacije (komunikacije med koreninskim kanalom in okolico korenine), obsežni vnetni resorpcijski procesi korenine.
- Obsežne ali ponavljajoče se akutne vnetne komplikacije v okolici prizadetega zoba.
- Napredovala parodontalna bolezen, kjer majavi zobje ne dovoljujejo več fiziološke obremenitve.
- Sočasni apikalni in marginalni kronični vnetni proces, ki poškoduje parodontalno oporo zoba.
- Vertikalni zlom korenine, ki ga lahko pri preobremenitvi povzročijo vstavljeni koreninski zatiči. Ekstrakcija je potrebna tudi pri poškodbenih prečnih zlomih v zgornji ali srednji tretjini korenine. Če se tako poškoduje korenina zgornjih stalnih sekalcev pri najstnikih, je zaradi ohranjanja grebena do doraslosti v posameznih primerih možno korenino tudi ohraniti. Vendar je potreben dogovor glede zdravljenja med specialistom za zobne bolezni in kirurgom. Zlome v apikalni tretjini lahko zdravimo kirurško.
- Nepravilna lega ali položaj zoba, kjer ni možna ali smiselna ortodontska terapija;
- Impaktirani zobje.
- Splošno zdravstveno stanje posameznika je prav tako pomemben dejavnik pri odločanju glede morebitne ohranitve zoba v ustni votlini. Indikacije je treba individualno prilagoditi v sklopu odstranjevanja potencialnih vnetnih žarišč pri imunokompromitiranih bolnikih. To so bolniki, ki prejemajo zdravila za zaviranje imunskega sistema zaradi avtoimunih bolezni, stanja po transplantaciji organov ali pa je slabše delovanje imunskega sistema pogojeno z njihovo boleznijo (onkološki bolniki). Posebna skupina so tudi bolniki, ki prejemajo terapijo z bisfosfonati (osteoporoza, kostni zasevki) – več v drugem prispevku.
- Relativnost indikacij za odstranitev zob je najbolj očitna v okviru stomatoprotetične rehabilitacije pacientov. Če se odločamo za snemnoprotetične nadomestke, moramo občasno odstraniti nepravilno izraščen ali nagnjen zob, ki do takrat ni povzročal nobenih težav. Sem spadajo tudi primeri s posameznimi zobmi v zgornji čeljusti, kjer bi njihova ohranitev zahtevala izdelavo slabo fiksirane parcialne proteze in šele ekstrakcija teh zob omogoči izdelavo dobre totalne proteze.
V primeru izdelave fiksnoprotetičnega nadomestka je potreben sistematičen pristop in ocena prognoze vsakega zoba posebej. Upoštevajo se ohranjenost zobne substance, endodontski vidik in parodontalno stanje. Slaba ocena stanja posameznega zoba in njegova vključenost v protetično delo lahko že pred iztekom trajnostne dobe kompromitira njeno statiko ali estetiko (naknadna ekstrakcija ali izkles korenine izpod mostu).
Indikacije za odstranitev zoba je treba individualno prilagoditi posameznemu pacientu. Pri tem je treba upoštevati objektivno stanje v ustih, izkušnje zobozdravnika, jasno opredeljen protetični načrt in skrb pacienta za ustno zdravje. Zaradi slabe dostopnosti zdravljenja pri specialistih za zobne bolezni v javnem zdravstvu je občasno žal treba upoštevati tudi finančne zmožnosti.
Zlomljena korenina z zatičkom